Ako postaviť chodník okolo domu?
Niekedy je chodník to posledné, na čo pri výstavbe domu myslíme, je však veľmi dôležitým prvkom, ktorý dotvára náš domov. Má dizajnovú aj praktickú funkciu. Chceme, aby chodník okolo domu vyzeral dobre, ľahko sa udržiaval a chránil stavbu pred zbytočnou vlhkosťou a dažďovou vodou. Ak sa aj napriek tomu neviete rozhodnúť, aký typ chodníka je pre vás najvhodnejší, v nasledujúcom texte vám dáme pár rád.
Chodník okolo domu alebo okapový chodník
Chodník okolo domu slúži na odvádzanie prebytočnej dažďovej vody a vlhkosti od obvodových stien rodinného domu. Zabraňuje podmývaniu základov stavby, preto sa nazýva aj dažďový chodník. Častejšie sa však používa starší názov – okapový chodník. Nemusí byť veľmi široký, aby plnil svoju funkciu. Stačí niečo od 40 do 50 centimetrov.
Funkciu dažďového chodníka môže čiastočne nahradiť aj štrkový násyp, avšak štrk pravidelne čistenie a zbavujeme ho semiačok trávy, aby postupne rastlinami neprerástol. Najčastejšie vedie tesne okolo múrov domu a potom sa prepája s chodníkom zo zámkovej dlažby.
Okapový, resp. dažďový chodník bol v minulosti hlavne z liateho betónu. Čas však ukázal, že toto riešenie má veľa nevýhod. Jednou z najväčších je postupné vytváranie medzier medzi stavbou rodinného domu a okapovým chodníkom v súvislosti so sadaním stavby.
Okapové chodníky, hoci majú dôležitú funkciu, vyzerajú len ako chodníky. Odvádzajú vodu, ale na prvý pohľad to nie je vidieť. Ak by však svoju funkciu neplnili, určite by ste si to všimli. Vlhká stavba a plesne by dali o sebe čoskoro vedieť.
Mlatový chodník
Hovorí vám niečo mlatový chodník? Možno ste už po ňom kráčali a ani o tom neviete. Má prírodný vzhľad, dobre prepúšťa vodu a často sa nazýva aj ekologickým chodníkom. Nie je však žiadnou novinkou. Mlatové chodníky Európania budovali už v stredoveku a dodnes sú súčasťou zachovaných zámockých parkov. Mlatový chodník je ekologickou alternatívou asfaltu a betónu. Použitie nachádza na námestiach a nádvoriach, ale aj cyklotrasách, športoviskách a školských ihriskách. Čím ďalej tým častejšie sa používajú mlatové chodníky aj v záhradách. Tvorí ho vrstva štrku a vrstva mlatu. Najväčšou výhodou mlatu je jeho ľahkosť a prirodzenosť.

Ako vybrať dlažbu na chodník
Existuje veľmi veľa materiálov od rôznych dodávateľov, ktoré je možné použiť na výstavbu chodníka okolo domu. Okrem rôznych foriem dlažieb to môže byť aj okrasný kameň alebo drevené chodníky, ktoré dodávajú chodníku okolo domu neopakovateľnú prírodnú atmosféru. Obklad domu, ktorý doplní celkový dizajn a prepojí chodní s domom nájdete u spoločnosti Vaspo. Okrasný kameň či prírodné nášľapné kamene sú tiež riešením. Výsledok je naozaj jedinečný. Treba však myslieť na to, že pevnosť chodníka závisí od pevnosti jeho základu. Kameň by však určite mal byť súčasťou okolia vášho domova, pretože je prepojením s prírodou. Mnohé riešenia pre vašu záhradnú architektúru vám ponúka aj náš dodávateľ Semmelrock. Okrem toho si však môžete vybrať z viacerých druhov dlažieb, pričom každá má svoje výhody. Je teda len na vás, prípadne na vašom poradcovi, pre akú sa rozhodnete:
- Keramická dlažba je veľmi odolná aj voči rozmarom počasia, napríklad voči mrazu. Používa sa na chodníky, ale aj na iné spevnené plochy okolo vášho domu. Využitie nájde napríklad na terase alebo v okolí bazénov. Keramická dlažba však vďaka povrchovej úprave nie je šmykľavá, čo je jej dôležitou prednosťou. K dispozícii sú mnohé farebné prevedenia, dezény i tvary. Nemá teda len praktické, ale aj dekoračné využitie.
- Tehlová dlažba sa hodí na chodníky a cestičky v záhradách, pretože je z prírodného materiálu, ktorý vďaka spracovaniu zaručuje nízku nasiakavosť. Tehlová dlažba pôsobí prirodzene a zároveň elegantne. Má trochu vidiecky nádych, hoci sa hodí aj na príjazdovú cestu pre osobné motorové vozidlá.
- Betónová dlažba je ideálna na rôzne spevnené plochy a v okolí rodinných domov aj na chodníky. Betón sa využíva takmer všade. Vyniká pevnosťou, stabilitou a odolnosťou. Betónový chodník okolo nezničia ani náročné zmeny počasia a rovnako sa hodí do architektúry rodinného domu ako aj do mestskej zóny, čo potvrdia aj spokojní klienti spoločnosti Presbeton. Obľúbeným typom betónovej dlažby je zámková dlažba, ktorá má široké uplatnenie aj v záhradnej architektúre. Používa sa na rôzne spevnené plochy a chodníky okolo domu. Zámková dlažba okolo domu má mnoho výhod, nie je len dizajnovým riešením. Je nadštandardne pevná, pokládka je rýchla a údržba jednoduchá. V ponuke je v rôznych farebných prevedeniach, rozmeroch i tvaroch.

Postup realizácie chodníka okolo domu
Každý materiál má špecifické danosti, a preto sa chodník zo zámkovej dlažby realizuje inak ako betónový chodník okolo domu. Ako sa kladie zámková dlažba sme vás už naučili. Dnes vás zoznámime so všeobecným postupom ako urobiť chodník okolo domu:
- Trasovanie chodníka: Dôležité je rozhodnutie, kadiaľ bude chodník viesť. Rešpektujte veľkosť pozemku a majte na mysli, ktoré body má chodník spájať a kam vás má doviesť. Trasu chodníka označte kolíkmi. Pri širších chodníkoch dbajte o vytýčenie okrajových línií, čo je dôležité pri kladení obrubníkov.
- Podklad chodníka: Predovšetkým pri chodníkoch zo sypaných materiálov je dôležitá podkladová vrstva. Nielenže má podklad nosnú funkciu, ale funguje aj ako drenážna vrstva. Odporúčame štrk alebo piesok, ktorý zhutníme výdatným kropením vodou. Príležitostne využívané chodníky zakladáme do hĺbky 10 až 18 centimetrov. Frekventované chodníky zakladáme hlbšie, do 15 až 20 centimetrov.
- Odvodňovanie chodníka: Chodník zo sypaných materiálov nemusíme ďalej odvodňovať, pretože samotný materiál funguje ako drenážna vrstva, ale pri širších chodníkoch a nepriepustných materiáloch musíme vytvoriť mierne vyklenuté dno chodníka. Stačí pár centimetrov a voda bude pekne odtekať po stranách. Určite si prečítajte ako sa robí drenáž okolo domu.
- Zábrana proti prerastaniu buriny: Na dno výkopu nezabudnite dať netkanú geotextíliu, hlavne ak robíte chodník zo sypaných materiálov. Zahnite ju smerom nahor, aby ste ochránili aj okraje výkopu.
- Lemovanie obrubníkmi: Hlavne chodníky zo sypaných materiálov spevnite obrubami alebo obrubníkmi. Obruby sú najširšie. Obrubníky sú užšie, ale častejšie využívané. Obrubníky okolo domu sú súčasťou každého dvora či záhrady. Alternatívou sú dnes už aj obrubníkové pásy široké len niekoľko milimetrov. Oddelia konštrukciu trávnika od chodníka, zostávajú však takmer neviditeľné. Obrubníkové pásy môžu byť kovové alebo z recyklovaného plastu. Aj napriek tomu, že tvoria chodníku dostatočnú podporu a sú pevné, pracuje sa s nimi ľahko, pretože vynikajú pružnosťou.

Zopár tipov na záver
Myslite na to, že každý dom je jedinečný a niekedy môže byť ťažké vybrať z takého veľkého množstva krásnych materiálov, aké sú dnes už v ponuke. Práve tu sa odborná rada veľmi hodí. Pár tipov na záver však máme pre vás aj my.
- Správny výber materiálu: Zapamätajte si, že menej je niekedy viac. Nekombinujte zbytočne rôzne materiály. Myslite na to, že každý materiál má iné vlastnosti a o každý je potrebné sa inak starať. Príliš veľa rôznych materiálov tak môže pôsobiť chaoticky, narušiť celkový dojem, ale zároveň aj znížiť životnosť chodníka.
- Dodržujte pravidlá: Výstavba chodníka okolo domu má určité fázy, ktoré je potrebné dodržať. Nepodceňujte dobrú prípravu a podklad chodníka, ktorý jeho základom.
- Myslite do budúcnosti: Premyslite si, kadiaľ má chodník viesť, aby ste ho naozaj využili. Držte sa príslovia: Dvakrát meraj a raz rež.
- Poraďte sa: Vytvoriť chodník okolo domu je pomerne jednoduché. Ak však máte možnosť, určite sa poraďte s odborníkom, hoci ste aj vy dobrým a zručným domácim majstrom.

Využite možnosť vybrať si zo širokého sortimentu materiálov a zároveň sa poradiť o výstavbe vášho nového chodníka okolo domu, alebo aj o rekonštrukcii toho starého, s našimi partnermi LINK